NCD Race Series‎ > ‎

NCD Champions

The NCD race series has been running for over 25 years and we celebrate the achievements of our local athletes who have competed over the years. More than one thousand athletes participate annually in the series and this page has a record of all trophies awarded for each race category. The current NCD champions are listed immediately below and following are the champions for each category trophy. 

2016-2017 NCD Champions

Category 

Champion

Club

Mighty-Mite Girls 

Caroline Haag

Megan Strachan

Skinouk

Nakkertok

Mighty-Mite Boys 

William Beedell

Oscar Brun del Re

Nakkertok

Chelsea Nordiq

Atom Girls 

Ella Semeniuk

Josephine Brooks

Chelsea Nordiq

Nakkertok

Atom Boys 

Kai Samm

Emile Chagnon

Chelsea Nordiq

Kanata

Pee-Wee Girls 

Anna Semeniuk

Claire Allan

Chelsea Nordiq

Nakkertok

Pee-Wee Boys 

Thomas Trudel

Seamus Williams

Jean-Nicolas de Brock

Derek Strachan

Chelsea Nordic 

Nakkertok

Skinouk

Nakkertok

Midget Girls 

Katya Semeniuk

Harriet Smith

Chelsea

Nakkertok

Midget Boys 

Pierrick Forge

Luke Allan

Skinouk

Nakkertok

Juvenile Girls 

Sarah Macintosh

Nakkertok

Juvenile Boys 

Mats Halvorsen

Nakkertok

Junior Girls 

Bronwyn Williams

Nakkertok

Junior Boys 

Ben Milley

Nakkertok

Junior Women 

Zoë Williams

Nakkertok

Junior Men 

Antoine Cyr

Skinouk

Senior Women 

Sheila Kealey

XC Ottawa

Senior Men 

Brendon Howard

Patrick Van Walraven

Nakkertok / Carleton

Nakkertok / Carleton

Masters Women 

Christa Ramonat

Ottawa Racers

Masters Men 

Jan-Philippe de Broeck

Skinouk


Butcher Trophy - Mighty-Mite Girls

Year 

Winner

Club

1995-96

Kate Brennen

NCD Champion

1996-97

Kate Brennen

Lowney Lake Nordic

1997-98

Liisa Mountain

Lowney Lake Nordic

1998-99

Julie Boisvert

Skinouk

1999-2000

Liz Brennen

Nakkertok

2000-01

Liz Brennen

Nakkertok

2001-02

Stefani Van Wijk

Nakkertok

2002-03

Alexandra Joy

Nakkertok

2003-04

Emilie Stewart-Jones

Alexandra Joy

Nakkertok

Nakkertok

2004-05

Emilie Stewart-Jones

Nakkertok

2005-06

Krista Buckner

Pembroke XC

2006-07

Alyson Poyser

Nakkertok

2007-08

Talia Hennessy

Chelsea

2008-09

Talia Hennessy

Chelsea

2009-10

Robyn Mcintosh

Chelsea

2010-11

Britt Halvorsen

Nakkertok

2011-12

Magalie Daoust

Skinouk

2012-13

Mallory Williams

Nakkertok

2013-14

Kaia Thomas

Nakkertok

2014-15

C. Brooks

Anna Semeniuk

Nakkertok

Chelsea

 2015-16  
 2016-17  
   


Post Trophy  - Mighty-Mite Boys

Year 

Winner

Club

1995-96

Kevin Roscoe

NCD Champion

1996-97

Sven Niederhauser

Lowney Lake Nordic

1997-98

Philippe Provencher

Skinouk

1998-99

Tessum Weber

Nakkertok

2000-01

Nansen Weber

Nakkertok

2001-02

Tristan Babinski

Nakkertok

2002-03

Tristan Babinski

Nakkertok

2003-04

Alexis Lepage

Skinouk

2004-05

Andreas Besemann

Nakkertok

2005-06

Zacharie Turgeon

Skinouk

2006-07

Olivier Lapointe

Skinouk

2007-08

Benjamin Turgeon

Skinouk

2008-09

Pierre Grall

Nakkertok

2009-10

Alexis Lacroix

Skinouk

2010-11

Mats Halvorsen

Nakkertok

2011-12

Damien Vialaret

Skinouk

2012-13

Dominique Ranger

Skinouk

2013-14

Seamus Williams

Nakkertok

2014-15

D. Strachan

Seamus Williams

Nakkertok

Nakkertok


National Capital District  - Atom Girls

Year 

Winner

Club

2011-12

Alison Chiasson

DRXC

2012-13

Kaia Thomas

Nakkertok

2013-14

Claire Allan

Nakkertok

2014-15

B. Thomas

E. Lovshin

Nakkertok

Chelsea


National Capital District - Atom Boys

Year 

Winner

Club

2011-12

Max Harrison

Nakkertok

2012-13

Kyber Lovshin

Chelsea Nordic

2013-14

Cole Norman

Nakkertok

2014-15

B. Bondy

W. Beedell

Kanata

Nakkertok


Braymel Trophy  - Pee-wee Girls

Year 

Winner

Club

1995-96

Jana Niederhauser

NCD Champion

1996-97

Perianne Jones

Lowney Lake

1997-98

Karine Bedard

Skinouk

1998-99

Kate Brennen

Lowney Lake

1999-2000

Giulia Prud’Homme

Skinouk

2000-01

Katrina Van Wijk

Nakkertok

2001-02

Katrina Van Wijk

Nakkertok

2002-03

Liz Brennen

Nakkertok

2003-04

Kirsten Petersen

Nakkertok

2004-05

Kirsten Petersen

Nakkertok

2005-06

Alexandra Joy

Nakkertok

2006-07

Emilie Stewart-Jones

Nakkertok

2007-08

Florence Dostie-Ménard

Skinouk

2008-09

Alyson Poyser

Nakkertok

2009-10

Alison Pouw

Nakkertok

2010-11

Talia Hennessy

Nakkertok

2011-12

Carly Little

Chelsea Nordiq

2012-13

Carly Little

Chelsea Nordic

2013-14

Mallory Williams

Nakkertok

2014-15

H. Smith

Mallory Williams

Nakkertok

Nakkertok


Hodgins Trophy - Pee-wee Boys

Year 

Winner

Club

1995-96

Tristan Roscoe

NCD Champion

1996-97

Tom Radford

NCZ Cahmpion

1997-98

Sven Niederhauser

Lowney Lake

1998-99

Sven Niederhauser

Lowney Lake

1999-2000

Tessom Weber

Nakkertok

2000-01

Tessum Weber

Nakkertok

2001-02

Andrew Stewart-Jones

Nakkertok

2002-03

Patrick Stewart-Jones

Nakkertok

2003-04

Sébastien Townsend

Chelsea Nordiq

2004-05

Simon  Lapointe

Skinouk

2005-06

Alexis Lepage

Skinouk

2006-07

Jordan McTaggart

Nakkertok

2007-08

Zacharie Turgeon

Skinouk

2008-09

Benjamin Turqeon

Skinouk

2009-10

Antoine Cyr

Skinouk

2010-11

Pierre Grall

Nakkertok

2011-12

Mats Halvorson

Nakkertok

2012-13

Mats Halvorson

Nakkertok

2013-14

Damien Vialaret

Skinouk

2014-15

T. Fairhead

Luke Allen

Damien Vialaret

Nakkertok

Nakkertok

Skinouk


Lynda Brown-Woods Trophy - Midget Girls

Year 

Winner

Club

1995-96

Colleen Boicey

.

1996-97

Colleen  Mortimer

Nakkertok

1997-98

Claire Rennie

Nakkertok

1998-99

Perianne Jones

Lowney Lake

1999-2000

Gabrielle Morin

Skinouk

2000-01

Kate Brennan

Nakkertok

2001-02

Liisa Mountain

Marie-Claire Dumont

Nakkertok

Skinouk

2002-03

Marita Cockburn

Nakkertok

2003-04

Katrina Van Wijk

Nakkertok

2004-05

Karina Levac

Skinouk

2005-06

Noémi Bérubé

Nakkertok

2006-07

Kirsten Peterson

Nakkertok

2007-08

Émilie Stewart-Jones

Nakkertok

2008-09

Alexandra Slobodian

Katherine Stewart-Jones

Nakkertok

Nakkertok

2009-10

Florence Dostie-Menard

Skinouk

2010-11

Zoë Williams

Nakkertok

2011-12

Alison Pouw

Nakkertok

2012-13

Talia Hennessy

Nakkertok

2013-14

Kailey Young

Nakkertok

2014-15

M. Daoust

Carly Little

Skinouk

Chelsea


Ann Tomlinson Trophy  - Midget Boys

Year 

Winner

Club

2014-15

Mats Halvorsen

Andrew Hayman

Nakkertok

Kanata


Roth Family Award  - Juvenile Boys

Year 

Winner

Club

1996-97

Paul Radford

Orleans

1997-98

Scott Morell

Nakkertok

1998-99

Lucas Wilson

Nakkertok

1999-2000

Liam Brennen

Nakkertok

2000-01

Chris Mamen

Nakkertok

2001-02

Sven Niederhauser

Lowney Lake

2002-03

Kieran Jones

Nakkertok

2003-04

Kent Mamen

Nakkertok

2004-05

Steffan Lloyd

Nakkertok

2005-06

Martel Douglas

Kanata Racers

2006-07

Nansen Weber

Kanata Racers

2007-08

Ezekiel Williams

Nakkertok

2008-09

Alexis Turgeon

Skinouk

2009-10

Dominique Moncion-Groulx

Nakkertok

2010-11

Brendon Howard

Kanata Racers

2011-12

William Dumas

Chelsea Nordiq

2012-13

Julian  Alexander-Cook

Nakkertok

2013-14

Reid Norman

Nakkertok

2014-15

Nick Cheney

Nakkertok


Roth Family Award - Juvenile Girls

Year 

Winner

Club

1996-97

Sandra Mortimer

Nakkertok

1997-98

Lara Mountain

Lowney Lake Nordic

1998-99

Colleen Mortimer

Nakkertok

1999-2000

Hillary Barter

Jane Brennan

Nakkertok

2000-01

Jana Niederhauser

Lowney Lake Nordic

2001-02

Lisa Mcvicar

Kanata Racers

2002-03

Julie Mcvicar

Kanata Racers

2003-04

Marita Cockburn

Nakkertok

2004-05

Danielle Mcvicar

Kanata Racers

2005-06

Mireille Dumont

Skinouk

2006-07

Leslie Foley

Nakkertok

2007-08

Charlotte Van Walraven

Nakkertok

2008-09

Charlotte Van Walraven

Nakkertok

2009-10

Sophie Carrier-Laforte

Skinouk

2010-11

Emilie Stewart-Jones

Alexandra Slobodian

Nakkertok

Nakkertok

2011-12

Laura Leclair

Chelsea Nordiq

2012-13

Alison Pouw

Nakkertok

2013-14

Alison Pouw

Nakkertok

2014-15

Kailey Young

Nakkertok


National Capital District  - Junior Girls

Year 

Winner

Club

1997-98

Amanda Wilson

Nakkertok

1998-99

Sandra Mortimer

Nakkertok

1999-2000

Meaghan Tonner

Silver Fox Nordic

2000-01

Emily Lynes

Nakkertok

2001-02

Hilary Barter

Nakkertok

2002-03

Lisa McVicar

Kanata Racers

2003-04

Kate Brennen

Nakkertok

2004-05

Kate Brennen

Kanata Racers

2005-06

Julie Boisvert

Skinouk

2006-07

Danielle McVicar

Kanata Racers

2007-08

Danielle McVicar

Kanata Racers

2008-09

Sofia Attali

Nakkertok

2009-10

Sophie Carrier-Laforte

Nakkertok

2010-11

Alexandra Joy

Nakkertok

2011-12

Sophie Carrier-Laforte

Skinouk

2012-13

Holly Brown

Nakkertok

2013-14

Leanne Weller

Chelsea

2014-15

Zoë Williams

Nakkertok


John Langstone Trophy - NCD Coach 1984-2010 - Junior Boys

Year 

Winner

Club

1996-97

Paul Jonah

Nakkertok

1997-98

Tom McCarthy

Nakkertok

1998-99

Gabriel Toupin-Piper

Nakkertok

2000-01

Edward McCarthy

Nakkertok

2001-02

Luc  Campbell

Nakkertok

2002-03

Derek Boyd

Nakkertok

2003-04

Sven Niederhauser

Will Burr

Kanata Racers

Nakkertok

2004-05

Kieran Jones

Nakkertok

2005-06

Aiden  Lennie

Nakkertok

2006-07

Simon Lamarche

Athletic Directions

2007-08

Patrick Stewart-Jones

Nakkertok

2008-09

Sébastien Townsend

Nakkertok

2009-10

Riel Allain

Nakkertok

2010-11

Dominique Moncion-Groulx

Nakkertok

2011-12

Benjamin Wilkinson-Zan

Nakkertok

2012-13

Nicholas Pigeon

Skinook

2013-14

Maks Zechel

Nakkertok

2014-15

Antoine Cyr

Skinouk


National Capital District  - Junior Women

Year 

Winner

Club

1997-98

Amy Mark

Silver Fox Nordic

1998-99

Amy Mark

Silver Fox Nordic

1999-2000

Amanda Wilson

Nakkertok

2000-01

Amanda Wilson

Nakkertok

2001-02

Emily Sangster

Nakkertok

2002-03

Alicia Tumchewics

Nakkertok

2003-04

Gabrielle Trépanier

Skinouk

2004-05

Erika Langman

Carleton University Nordic

2005-06

Melissa Walden

Deep River

2006-07

Lindsay Los

Kanata Racers

2007-08

Zoë Braul

XC Ottawa

2008-09

Zoë Braul

XC Ottawa

2009-10

Ingrid Hapberg

DRXC

2010-11

Alison Stephenson

Nakkertok

2011-12

Noémi Bérube

Nakkertok

2012-13

Sophie Carrier-Laforte

Skinouk

2013-14

Alexandra Slobodian

Nakkertok

2014-15

Adreanne Dumont

Skinouk


Jim McCarthy Trophy - NCD chair 2000-2004, CCO chair 2003-2008
Junior Men

Year 

Winner

Club

1997-98

Simon Kalechstein

Deep River

1998-99

Tom  McCarthy

.

1999-2000

Nick Burton

Fastrack

2000-01

Gabriel Toupin-Piper

Nakkertok

2001-02

Stephan Tuttle

DRXC

2002-03

Luc Campbell

Nakkertok

2003-04

Edward McCarthy

Nakkertok

2004-05

Chris Mamen

Carleton University Nordic

2005-06

Justin Demers

Skinouk

2006-07

Robert Samulack

Kanata Racers

2007-08

Robert Samulack

Kanata Racers

2008-09

Andre Marchand

Skinouk

2009-10

Logan Potter

Carleton University Nordic

2010-11

Sebastien Townsend

Nakkertok

2011-12

Ryan Fahey

Nakkertok

2012-13

Ezekiel Williams

Nakkertok

2013-14

Nicholas Pigeon

Skinouk

2014-15

Nicholas Pigeon

Skinouk



National Capital District  - Senior Women

Year 

Winner

Club

1998-99

Lucy Slade

Chelsea

1999-2000

Kathleen Mottershead

Pembroke

2000-01

Amy Mark

Ottawa Racers

2002-03

Sandra Mortimer

Nakkertok

2003-04

Sandra Mortimer

Nakkertok

2004-05

Megan Mcta Vish

XC Ottawa

2005-05

Sheila Kealey

XC Ottawa

2006-07

Sheila Kealey

XC Ottawa

2007-08

Sheila Kealey

XC Ottawa

2008-09

Alana Thomas

XC Ottawa

2009-10

Liza Rozina

Carleton U

2010-11

Alana Thomas

Nakkertok

2011-12

Kate  Brennan

Kanata Nordic

2012-13

Ingrid Hagberg

XC Ottawa

2013-14

Ingrid Hagberg

XC Ottawa

2014-15

Sheila Kealey

XC Ottawa


National Capital District  - Senior Men

Year 

Winner

Club

1998-99

Ken MacLeod

Ottawa Racers

1999-2000

Eric Suuronen

Fastrak

2000-01

Eric Rouleau

Ottawa Racers

2001-02

David Zylberberg

Carleton University Nordic

2002-03

Karl Saidla

Tom McCarthy

Nakkertok

Nakkertok

2003-04

Nevin French

Carleton University Nordic

2004-05

David Zylberberg

Ottawa Racers

2005-06

Pierre-Olivier Dorego

Skinouk

2006-07

Brian Suke

XC Ottawa

2007-08

Justin Demers

XC Ottawa

2008-09

Rob Samulack

Kanata Nordic

2009-10

Matthias Purdon

XC Ottawa

2010-11

Steffan Llyod

Nakkertok

2011-12

Steffan Llyod

Nakkertok

2012-13

Patrick Stewart-Jones

Nakkertok

2013-14

Peter Beisel

XC Ottawa /Carleton U

2014-15

Andre Marchand

XC Ottawa


Trophée Marcel Bélanger -  Décerné au Champion de la catégorie “Maître”
Gracieuseté de la Maison du Trophée et du Club Skinouk

Year 

Winner

Club

1997-98

Heinz Niederhauser

Lowney Lake

1998-99

John  Suuronen

Fastrak

1999-2000

John  Suuronen

Fastrak

2000-01

Dirk Van Wijk

Nakkertok

2001-02

Dirk Van Wijk

Nakkertok

2002-03

Dirk Van Wijk

Nakkertok

2003-04

Dirk Van Wijk

Nakkertok

2004-05

Dirk Van Wijk

Nakkertok

2005-06

Gilles Bérubé

Nakkertok

2006-07

Kevin Jones

Nakkertok

2007-08

Bruno Cyr

Skinouk

2008-09

Bruno Cyr

Skinouk

2009-10

Karl Saidla

XC Ottawa

2010-11

Karl Saidla

XC Ottawa

2011-12

Jean-Christophe Vialaret

Skinouk

2012-13

Karl Saidla

Skinouk

2013-14

Mark Rajack

XC Ottawa

2014-15

James Young

Nakkertok


Trophée Louise Poirier-  Décerné au Championne de la catégorie “Maître”
Gracieuseté de la Maison du Trophée et du Club Skinouk

Year 

Winner

Club

1997-98

Janet Findlay

Lowney Lake

1998-99

Cathy Cottell

Lowney Lake

2000-01

Christa Ramonat

Nakkertok

2001-02

Christa/ Ramonat

Claudia Van Wijk

Nakkertok

Nakkertok

2002-03

Christa Ramonat

Nakkertok

2003-04

Christa Ramonat

Carleton University

2004-05

Christa Ramonat

Ottawa Racers

2005-06

Christa Ramonat

Ottawa Racers

2006-07

Louise Guay

Nakkertok

2007-08

Christa Ramonat

Ottawa Racers

2008-09

Sheila  Kealey

XC Ottawa

2009-10

Megan McTavish

XC Ottawa

2010-11

Sheila  Kealey

XC Ottawa

2011-12

Sheila  Kealey

XC Ottawa

2012-13

Sheila  Kealey

XC Ottawa

2013-14

Sheila  Kealey

XC Ottawa

2014-15

Christa Ramonat

Ottawa Racers



Comments