Menu Close

NCD Champions

The NCD race series has been running for over 25 years and we celebrate the achievements of our local athletes who have competed over the years. More than one thousand athletes participate annually in the series and this page has a record of all trophies awarded for each race category. The current NCD champions are listed immediately below and following are the champions for each category trophy.

2014-2015 NCD Champions

Category  Champion Club
Mighty-Mite Girls  C. Brooks

Anna Semeniuk

Nakkertok

Chelsea

Mighty-Mite Boys  D. Strachan

Seamus Williams

Nakkertok

Nakkertok

Atom Girls  B. Thomas

E. Lovshin

Nakkertok

Chelsea

Atom Boys  B. Bondy

W. Beedell

Kanata

Nakkertok

Pee-Wee Girls  H. Smith

Mallory Williams

Nakkertok

Nakkertok

Pee-Wee Boys  T. Fairhead

Luke Allen

Damien Vialaret

Nakkertok

Nakkertok

Skinouk

Midget Girls  M. Daoust

Carly Little

Skinouk

Chelsea

Midget Boys  Mats Halvorsen

Andrew Hayman

Nakkertok

Kanata

Juvenile Girls  Kailey Young Nakkertok
Juvenile Boys  Nick Cheney Nakkertok
Junior Girls  Zoë Williams Nakkertok
Junior Boys  Antoine Cyr Skinouk
Junior Women  Adreanne Dumont Skinouk
Junior Men  Nicholas Pigeon Skinouk
Senior Women  Sheila Kealey XC Ottawa
Senior Men  Andre Marchand XC Ottawa
Masters Women  Christa Ramonat Ottawa Racers
Masters Men  James Young Nakkertok

Butcher Trophy – Mighty-Mite Girls

Year  Winner Club
1995-96 Kate Brennen NCD Champion
1996-97 Kate Brennen Lowney Lake Nordic
1997-98 Liisa Mountain Lowney Lake Nordic
1998-99 Julie Boisvert Skinouk
1999-2000 Liz Brennen Nakkertok
2000-01 Liz Brennen Nakkertok
2001-02 Stefani Van Wijk Nakkertok
2002-03 Alexandra Joy Nakkertok
2003-04 Emilie Stewart-Jones

Alexandra Joy

Nakkertok

Nakkertok

2004-05 Emilie Stewart-Jones Nakkertok
2005-06 Krista Buckner Pembroke XC
2006-07 Alyson Poyser Nakkertok
2007-08 Talia Hennessy Chelsea
2008-09 Talia Hennessy Chelsea
2009-10 Robyn Mcintosh Chelsea
2010-11 Britt Halvorsen Nakkertok
2011-12 Magalie Daoust Skinouk
2012-13 Mallory Williams Nakkertok
2013-14 Kaia Thomas Nakkertok
2014-15 C. Brooks

Anna Semeniuk

Nakkertok

Chelsea

Post Trophy  – Mighty-Mite Boys

Year  Winner Club
1995-96 Kevin Roscoe NCD Champion
1996-97 Sven Niederhauser Lowney Lake Nordic
1997-98 Philippe Provencher Skinouk
1998-99 Tessum Weber Nakkertok
2000-01 Nansen Weber Nakkertok
2001-02 Tristan Babinski Nakkertok
2002-03 Tristan Babinski Nakkertok
2003-04 Alexis Lepage Skinouk
2004-05 Andreas Besemann Nakkertok
2005-06 Zacharie Turgeon Skinouk
2006-07 Olivier Lapointe Skinouk
2007-08 Benjamin Turgeon Skinouk
2008-09 Pierre Grall Nakkertok
2009-10 Alexis Lacroix Skinouk
2010-11 Mats Halvorsen Nakkertok
2011-12 Damien Vialaret Skinouk
2012-13 Dominique Ranger Skinouk
2013-14 Seamus Williams Nakkertok
2014-15 D. Strachan

Seamus Williams

Nakkertok

Nakkertok

National Capital District  – Atom Girls

Year  Winner Club
2011-12 Alison Chiasson DRXC
2012-13 Kaia Thomas Nakkertok
2013-14 Claire Allan Nakkertok
2014-15 B. Thomas

E. Lovshin

Nakkertok

Chelsea

National Capital District – Atom Boys

Year  Winner Club
2011-12 Max Harrison Nakkertok
2012-13 Kyber Lovshin Chelsea Nordic
2013-14 Cole Norman Nakkertok
2014-15 B. Bondy

W. Beedell

Kanata

Nakkertok

Braymel Trophy  – Pee-wee Girls

Year  Winner Club
1995-96 Jana Niederhauser NCD Champion
1996-97 Perianne Jones Lowney Lake
1997-98 Karine Bedard Skinouk
1998-99 Kate Brennen Lowney Lake
1999-2000 Giulia Prud’Homme Skinouk
2000-01 Katrina Van Wijk Nakkertok
2001-02 Katrina Van Wijk Nakkertok
2002-03 Liz Brennen Nakkertok
2003-04 Kirsten Petersen Nakkertok
2004-05 Kirsten Petersen Nakkertok
2005-06 Alexandra Joy Nakkertok
2006-07 Emilie Stewart-Jones Nakkertok
2007-08 Florence Dostie-Ménard Skinouk
2008-09 Alyson Poyser Nakkertok
2009-10 Alison Pouw Nakkertok
2010-11 Talia Hennessy Nakkertok
2011-12 Carly Little Chelsea Nordiq
2012-13 Carly Little Chelsea Nordic
2013-14 Mallory Williams Nakkertok
2014-15 H. Smith

Mallory Williams

Nakkertok

Nakkertok

Hodgins Trophy – Pee-wee Boys

Year  Winner Club
1995-96 Tristan Roscoe NCD Champion
1996-97 Tom Radford NCZ Cahmpion
1997-98 Sven Niederhauser Lowney Lake
1998-99 Sven Niederhauser Lowney Lake
1999-2000 Tessom Weber Nakkertok
2000-01 Tessum Weber Nakkertok
2001-02 Andrew Stewart-Jones Nakkertok
2002-03 Patrick Stewart-Jones Nakkertok
2003-04 Sébastien Townsend Chelsea Nordiq
2004-05 Simon  Lapointe Skinouk
2005-06 Alexis Lepage Skinouk
2006-07 Jordan McTaggart Nakkertok
2007-08 Zacharie Turgeon Skinouk
2008-09 Benjamin Turqeon Skinouk
2009-10 Antoine Cyr Skinouk
2010-11 Pierre Grall Nakkertok
2011-12 Mats Halvorson Nakkertok
2012-13 Mats Halvorson Nakkertok
2013-14 Damien Vialaret Skinouk
2014-15 T. Fairhead

Luke Allen

Damien Vialaret

Nakkertok

Nakkertok

Skinouk

Lynda Brown-Woods Trophy – Midget Girls

Year  Winner Club
1995-96 Colleen Boicey .
1996-97 Colleen  Mortimer Nakkertok
1997-98 Claire Rennie Nakkertok
1998-99 Perianne Jones Lowney Lake
1999-2000 Gabrielle Morin Skinouk
2000-01 Kate Brennan Nakkertok
2001-02 Liisa Mountain

Marie-Claire Dumont

Nakkertok

Skinouk

2002-03 Marita Cockburn Nakkertok
2003-04 Katrina Van Wijk Nakkertok
2004-05 Karina Levac Skinouk
2005-06 Noémi Bérubé Nakkertok
2006-07 Kirsten Peterson Nakkertok
2007-08 Émilie Stewart-Jones Nakkertok
2008-09 Alexandra Slobodian

Katherine Stewart-Jones

Nakkertok

Nakkertok

2009-10 Florence Dostie-Menard Skinouk
2010-11 Zoë Williams Nakkertok
2011-12 Alison Pouw Nakkertok
2012-13 Talia Hennessy Nakkertok
2013-14 Kailey Young Nakkertok
2014-15 M. Daoust

Carly Little

Skinouk

Chelsea

 

Ann Tomlinson Trophy  – Midget Boys

Year  Winner Club
2014-15 Mats Halvorsen

Andrew Hayman

Nakkertok

Kanata

Roth Family Award  – Juvenile Boys

Year  Winner Club
1996-97 Paul Radford Orleans
1997-98 Scott Morell Nakkertok
1998-99 Lucas Wilson Nakkertok
1999-2000 Liam Brennen Nakkertok
2000-01 Chris Mamen Nakkertok
2001-02 Sven Niederhauser Lowney Lake
2002-03 Kieran Jones Nakkertok
2003-04 Kent Mamen Nakkertok
2004-05 Steffan Lloyd Nakkertok
2005-06 Martel Douglas Kanata Racers
2006-07 Nansen Weber Kanata Racers
2007-08 Ezekiel Williams Nakkertok
2008-09 Alexis Turgeon Skinouk
2009-10 Dominique Moncion-Groulx Nakkertok
2010-11 Brendon Howard Kanata Racers
2011-12 William Dumas Chelsea Nordiq
2012-13 Julian  Alexander-Cook Nakkertok
2013-14 Reid Norman Nakkertok
2014-15 Nick Cheney Nakkertok

Roth Family Award – Juvenile Girls

Year  Winner Club
1996-97 Sandra Mortimer Nakkertok
1997-98 Lara Mountain Lowney Lake Nordic
1998-99 Colleen Mortimer Nakkertok
1999-2000 Hillary Barter

Jane Brennan

Nakkertok
2000-01 Jana Niederhauser Lowney Lake Nordic
2001-02 Lisa Mcvicar Kanata Racers
2002-03 Julie Mcvicar Kanata Racers
2003-04 Marita Cockburn Nakkertok
2004-05 Danielle Mcvicar Kanata Racers
2005-06 Mireille Dumont Skinouk
2006-07 Leslie Foley Nakkertok
2007-08 Charlotte Van Walraven Nakkertok
2008-09 Charlotte Van Walraven Nakkertok
2009-10 Sophie Carrier-Laforte Skinouk
2010-11 Emilie Stewart-Jones

Alexandra Slobodian

Nakkertok

Nakkertok

2011-12 Laura Leclair Chelsea Nordiq
2012-13 Alison Pouw Nakkertok
2013-14 Alison Pouw Nakkertok
2014-15 Kailey Young Nakkertok

National Capital District  – Junior Girls

Year  Winner Club
1997-98 Amanda Wilson Nakkertok
1998-99 Sandra Mortimer Nakkertok
1999-2000 Meaghan Tonner Silver Fox Nordic
2000-01 Emily Lynes Nakkertok
2001-02 Hilary Barter Nakkertok
2002-03 Lisa McVicar Kanata Racers
2003-04 Kate Brennen Nakkertok
2004-05 Kate Brennen Kanata Racers
2005-06 Julie Boisvert Skinouk
2006-07 Danielle McVicar Kanata Racers
2007-08 Danielle McVicar Kanata Racers
2008-09 Sofia Attali Nakkertok
2009-10 Sophie Carrier-Laforte Nakkertok
2010-11 Alexandra Joy Nakkertok
2011-12 Sophie Carrier-Laforte Skinouk
2012-13 Holly Brown Nakkertok
2013-14 Leanne Weller Chelsea
2014-15 Zoë Williams Nakkertok

John Langstone Trophy – NCD Coach 1984-2010 – Junior Boys

Year  Winner Club
1996-97 Paul Jonah Nakkertok
1997-98 Tom McCarthy Nakkertok
1998-99 Gabriel Toupin-Piper Nakkertok
2000-01 Edward McCarthy Nakkertok
2001-02 Luc  Campbell Nakkertok
2002-03 Derek Boyd Nakkertok
2003-04 Sven Niederhauser

Will Burr

Kanata Racers

Nakkertok

2004-05 Kieran Jones Nakkertok
2005-06 Aiden  Lennie Nakkertok
2006-07 Simon Lamarche Athletic Directions
2007-08 Patrick Stewart-Jones Nakkertok
2008-09 Sébastien Townsend Nakkertok
2009-10 Riel Allain Nakkertok
2010-11 Dominique Moncion-Groulx Nakkertok
2011-12 Benjamin Wilkinson-Zan Nakkertok
2012-13 Nicholas Pigeon Skinook
2013-14 Maks Zechel Nakkertok
2014-15 Antoine Cyr Skinouk

National Capital District  – Junior Women

Year  Winner Club
1997-98 Amy Mark Silver Fox Nordic
1998-99 Amy Mark Silver Fox Nordic
1999-2000 Amanda Wilson Nakkertok
2000-01 Amanda Wilson Nakkertok
2001-02 Emily Sangster Nakkertok
2002-03 Alicia Tumchewics Nakkertok
2003-04 Gabrielle Trépanier Skinouk
2004-05 Erika Langman Carleton University Nordic
2005-06 Melissa Walden Deep River
2006-07 Lindsay Los Kanata Racers
2007-08 Zoë Braul XC Ottawa
2008-09 Zoë Braul XC Ottawa
2009-10 Ingrid Hapberg DRXC
2010-11 Alison Stephenson Nakkertok
2011-12 Noémi Bérube Nakkertok
2012-13 Sophie Carrier-Laforte Skinouk
2013-14 Alexandra Slobodian Nakkertok
2014-15 Adreanne Dumont Skinouk

Jim McCarthy Trophy – NCD chair 2000-2004, CCO chair 2003-2008
Junior Men

Year  Winner Club
1997-98 Simon Kalechstein Deep River
1998-99 Tom  McCarthy .
1999-2000 Nick Burton Fastrack
2000-01 Gabriel Toupin-Piper Nakkertok
2001-02 Stephan Tuttle DRXC
2002-03 Luc Campbell Nakkertok
2003-04 Edward McCarthy Nakkertok
2004-05 Chris Mamen Carleton University Nordic
2005-06 Justin Demers Skinouk
2006-07 Robert Samulack Kanata Racers
2007-08 Robert Samulack Kanata Racers
2008-09 Andre Marchand Skinouk
2009-10 Logan Potter Carleton University Nordic
2010-11 Sebastien Townsend Nakkertok
2011-12 Ryan Fahey Nakkertok
2012-13 Ezekiel Williams Nakkertok
2013-14 Nicholas Pigeon Skinouk
2014-15 Nicholas Pigeon Skinouk

National Capital District  – Senior Women

Year  Winner Club
1998-99 Lucy Slade Chelsea
1999-2000 Kathleen Mottershead Pembroke
2000-01 Amy Mark Ottawa Racers
2002-03 Sandra Mortimer Nakkertok
2003-04 Sandra Mortimer Nakkertok
2004-05 Megan Mcta Vish XC Ottawa
2005-05 Sheila Kealey XC Ottawa
2006-07 Sheila Kealey XC Ottawa
2007-08 Sheila Kealey XC Ottawa
2008-09 Alana Thomas XC Ottawa
2009-10 Liza Rozina Carleton U
2010-11 Alana Thomas Nakkertok
2011-12 Kate  Brennan Kanata Nordic
2012-13 Ingrid Hagberg XC Ottawa
2013-14 Ingrid Hagberg XC Ottawa
2014-15 Sheila Kealey XC Ottawa

National Capital District  – Senior Men

Year  Winner Club
1998-99 Ken MacLeod Ottawa Racers
1999-2000 Eric Suuronen Fastrak
2000-01 Eric Rouleau Ottawa Racers
2001-02 David Zylberberg Carleton University Nordic
2002-03 Karl Saidla

Tom McCarthy

Nakkertok

Nakkertok

2003-04 Nevin French Carleton University Nordic
2004-05 David Zylberberg Ottawa Racers
2005-06 Pierre-Olivier Dorego Skinouk
2006-07 Brian Suke XC Ottawa
2007-08 Justin Demers XC Ottawa
2008-09 Rob Samulack Kanata Nordic
2009-10 Matthias Purdon XC Ottawa
2010-11 Steffan Llyod Nakkertok
2011-12 Steffan Llyod Nakkertok
2012-13 Patrick Stewart-Jones Nakkertok
2013-14 Peter Beisel XC Ottawa /Carleton U
2014-15 Andre Marchand XC Ottawa

Trophée Marcel Bélanger –  Décerné au Champion de la catégorie “Maître”
Gracieuseté de la Maison du Trophée et du Club Skinouk

Year  Winner Club
1997-98 Heinz Niederhauser Lowney Lake
1998-99 John  Suuronen Fastrak
1999-2000 John  Suuronen Fastrak
2000-01 Dirk Van Wijk Nakkertok
2001-02 Dirk Van Wijk Nakkertok
2002-03 Dirk Van Wijk Nakkertok
2003-04 Dirk Van Wijk Nakkertok
2004-05 Dirk Van Wijk Nakkertok
2005-06 Gilles Bérubé Nakkertok
2006-07 Kevin Jones Nakkertok
2007-08 Bruno Cyr Skinouk
2008-09 Bruno Cyr Skinouk
2009-10 Karl Saidla XC Ottawa
2010-11 Karl Saidla XC Ottawa
2011-12 Jean-Christophe Vialaret Skinouk
2012-13 Karl Saidla Skinouk
2013-14 Mark Rajack XC Ottawa
2014-15 James Young Nakkertok

Trophée Louise Poirier-  Décerné au Championne de la catégorie “Maître”
Gracieuseté de la Maison du Trophée et du Club Skinouk

Year  Winner Club
1997-98 Janet Findlay Lowney Lake
1998-99 Cathy Cottell Lowney Lake
2000-01 Christa Ramonat Nakkertok
2001-02 Christa/ Ramonat

Claudia Van Wijk

Nakkertok

Nakkertok

2002-03 Christa Ramonat Nakkertok
2003-04 Christa Ramonat Carleton University
2004-05 Christa Ramonat Ottawa Racers
2005-06 Christa Ramonat Ottawa Racers
2006-07 Louise Guay Nakkertok
2007-08 Christa Ramonat Ottawa Racers
2008-09 Sheila  Kealey XC Ottawa
2009-10 Megan McTavish XC Ottawa
2010-11 Sheila  Kealey XC Ottawa
2011-12 Sheila  Kealey XC Ottawa
2012-13 Sheila  Kealey XC Ottawa
2013-14 Sheila  Kealey XC Ottawa
2014-15 Christa Ramonat Ottawa Racers